“DOĞANIN ÖZÜNDEKİ ŞİFAYI ARAMOTERAPİ İLE KEŞFEDİN” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Fakültemiz öğrenci topluluğu Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Birliği (ETUPSA) tarafından düzenlenen, “Doğanın Özündeki Şifayı Aromaterapi ile Keşfedin” başlıklı panel, Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan sunumuyla 2 Mart 2018 tarihinde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Elvan Bakar ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde müzik topluluğu tarafından gerçekleştirilen konserin ardından Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan’ın kısa öz geçmişi okundu.
Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan, açılış konuşmalarının ardından aromaterapi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Organik kimya olmadan aromaterapinin olamayacağına dikkat çeken Hülya Kayhan, son zamanlarda ilaçlardan çok bitkiler, bitkisel ürünler ile gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine olan ilginin arttığını belirtti. Bitkilerin kullanımı ve dozu hakkında bilgilerin önemli olduğunu ifade eden Hülya Kayhan, “Bitki demek zararsız demek değildir. Her bitkinin bir kimyası var. Doğru kimyada ve dozda bitki kullanımı ile bitkilerin nasıl ve kimden tedarik edildiği konularının net bir şekilde bilinmesi gerekir.” dedi.
Aromaterapinin pek çok kişi tarafından güzel, hoş kokular olarak bilindiğini sözlerine ekleyen Hülya Kayhan, hiçbir eczane teknikeri veya kalfasına aromaterapi eğitimi vermediğini, bu tür eğitimleri yalnızca eczacı veya doktorlara verdiğini ifade etti. Eczacı veya doktorun gelen hastayı bilgilendirerek yanlış kullanımların önüne geçmesi gerektiğine vurgu yapan Kayhan ayrıca  eczacılık fakültelerinde bitkilerle tedavi anlamına gelen Fitoterapi’nin ders olarak okutulmaya başlandığını dile getirdi.
Bitkilerden elde edilen yağlar ve formülleri hakkında verilen bilgilerin ardından program workshopla devam etti.
Ek Resimler
Bu içerik 07.03.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 667 kez okundu.