FAKÜLTEMİZ ÖĞRENCİLERİNDEN HASTALARI GÜLÜMSETEN İLAÇ

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, gerçekleştirdiği birçok sosyal sorumluluk projesiyle toplumun farklı kesimlerine ulaşmaya ve etkinliklerle toplum sağlığına destek olacak projeler üretmeye devam ediyor. Her eğitim öğretim yılında, toplumda farkındalık oluşturacak pek çok etkinliğe imza atan Eczacılık Fakültesi öğrencileri, Trakya Üniversitesi Balkan Onkoloji Hastanesi’ni ziyaret ederek, burada tedavi gören hastalarla bir araya geldi. Trakya Üniversitesi bünyesinde Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim gören öğrenciler, kanser hastalarını ziyaret ederek moral verdi. Tedavi sürecindeki hastalar da destekçileri olan genç öğrencileri, “yakınlarından biri” olarak karşıladı.

Öğrenciler, 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” sebebiyle çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalığı konusundaki farkındalığı artırmak ve hastalara destek olmak için anlamlı bir ziyarete imza attı. Balkan Onkoloji Hastanesini ziyaret eden öğrenciler, beraberinde getirdikleri ve içerisinde motive edici notlar bulunan hap şeklindeki kapsülleri hastalara dağıttı. Tamamı gönüllülerden oluşan öğrenciler, bu örnek davranışlarıyla kanser hastalarına moral kapısı olmayı amaçladı.

Trakya Üniversitesi Balkan Onkoloji hastanesine gelerek birbirinden renkli ve emojilerle süslenmiş kapsülleri, burada tedavi gören hastalara veren öğrenciler, hastalarla buluşmak ve onlara moral olmak istediklerini ifade etti. Ziyaretlerini belli periyotlarla sürdüreceklerini sözlerine ekleyen öğrenciler, toplumun bütün kesimleriyle kucaklaşmak, sorunlarına çözüm üretmek ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle toplum sağlığına yönelik hizmetlere imza atmayı amaçladıklarını söyledi.

Ziyaret sırasında hastalarla uzun süre sohbet eden ve onlara sık sık tedavi sürecinde umutsuzluğa kapılmamaları telkininde bulunan öğrenciler, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadı. Öğrenciler ve hastalar bu durumdan büyük memnuniyet duyarken, aile sıcaklığının yaşatıldığı hastanede gençler ile hastalar arasında manevi köprüler de kuruldu. Hastalarla sohbet ederek keyifli vakit geçiren öğrenciler, bir yandan onlara moral olurken bir yandan da hayata onların gözünden bakabilmeyi öğrendi.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Öğrencileri Birliği (ETUPSA) Topluluğu Başkanı ve Eczacılık 5. sınıf öğrencisi Elif Feyza Nur Usta yaptığı açıklamada, hastaları ziyaret ederek onlarla sohbet etmek, dertlerini dinlemek ve onlara yardımcı olmak için bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti. Hastaların moral ve motivasyonlarını artırmanın, onlara sosyal açıdan destek olmanın hasta sağlığı açısından önemli olduğunu belirten Elif Feyza Nur Usta, “Bu amaçla kapsüller içerisine yazdığımız notlarla onları mutlu etmek istedik. Onların hislerini empati yaparak anlamaya çalıştık. Yüzlerindeki tebessümü gördüğümüz hastalar, teşekkür ederek mutlu olduklarını söylediler." ifadelerini kullandı.

Ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren hastalar, Trakya Üniversiteli öğrencilere teşekkür etti.

Ek Resimler
Bu içerik 25.02.2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 150 kez okundu.